de Elena

Sesizare

7 aug. - Scrisoare trimisă deputatului Iancu Iulian, ales în judeţul Bacău, colegiul uninominal nr. 8

Domnule Iulian Iancu

Mă numesc Elena Curecheru (Neacşu), domiciliez în municipiul Bacău şi vă scriu aceste rânduri în speranţa că mă veţi putea ajuta.
Vă relatez mai jos una dintre zecile de sesizări pe care le-am făcut atât la primăria Bacău, cât şi la guvern, referitoare la modul de funcţionare a unei terase amplasată în imediata vecinătate a imobilului unde locuiesc, care prin muzica dată la intensitate maximă, zi şi noapte, poluează fonic mediul înconjurător, şi nici nu respectă prevederile Legii nr.61/1991.

Pentru că la data de astăzi, 13.05.2013, nu am primit niciun răspuns la memoriul înaintat către dvs. în data de 29.01.2013, vă supun atenţiei o altă sesizare adresată primarului oraşului Bacău, dl Stavarache Romeo, cu rugămintea insistentă de a se lua măsurile necesare.
Menţionez faptul că terasa Bourbon, la care am făcut referire, îşi continuă nestingherită activitatea, fără a respecta programul de funcţionare, cât şi prevederile Legii nr.61/1991. Această terasă este amplasată într-o parcare, în vecinătatea blocurilor de locuinţe, are program de funcţionare până la orele 24.00 ( în zilele de luni, marţi şi miercuri) şi non stop ( în zilele de joi, vineri şi sâmbătă), în timp ce alte terase funcţionează până la orele 23.00.
Au trecut doi ani de zile în care am făcut zeci de reclamaţii şi sesizări, referitoare la modul în care funcţionează terasa Bourbon, str.Ştefan cel Mare nr.28, municipiul Bacău (muzica stresantă de intensitate maximă, program de funcţionare care nu se respectă şi non stop, etc.).
Menţionez faptul că de când s-a deschis această terasă, vară sau iarnă, zi şi noapte, ne bat tobele în cap, nu putem sta cu geamurile deschise. Nici sărbătorile de Paşte nu ne-au tihnit. Chiar dacă am sunat la nr.de telefon 0234/986 (în data de 28.04.2013-orele 13.00, 16.00, 18.00, în data de 05.05.2013-orele 23.00, în data de 07.05.2013-orele 18.00, în data de 10.05.2013-orele 20.00, în data de 12.05.2013-orele 23.30), agenţii de poliţie nu s-au deplasat să constate cele reclamate decât a doua zi sau chiar deloc. Precisez faptul că în data de 12.05.2013, agenţii de poliţie s-au deplasat la locul reclamat, în acel moment însă muzica a încetat subit, fiind invitată să cobor pentru a constata acest lucru. Până astăzi, 13.05.2013 nu s-a luat nicio măsură.
Indignarea cea mai mare este că nu există nicio terasă astfel amplasată, în vecinătatea blocurilor de locuinţe, care să aibă un aşa program de funcţionare. Nici terasa vecină ,,Cafea cu lapte’’ nu are un aşa program. Nu este corect faţă de locatari, nu poate fi obligat nimeni să suporte moravurile barmanilor de la această terasă. Ar trebui să ştie şi administratorul acestei terase ce se întâmplă în lipsa lui, mai mult ar trebui să cunoască şi să respecte prevederile Legii nr.61/1991.
Vă rog insistent să verificaţi cele relatate şi să luaţi totuşi măsurile necesare pentru o conveţuire normal, în linişte şi respect faţă de semeni.
Vă mulţumesc!

Consilier
D.J.E.P. Bacău
Elena Curecheru
13.05.2013

Ţin să precizez faptul că la sesizarea înaintată la guvern în data de 29.01.2013, am primit răspuns, dar fără nicio soluţie pentru mine şi ceilalţi locatari ( îl voi anexa la acest memoriu ), în schimb la sesizarea din 13.05.2013, nu am primit niciun răspuns până la această dată.

Cu respect,

Elena Curecheru
07.08.2013

Raportează/Modifică această scrisoare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dacă aţi primit un răspuns personal, despre care credeţi că ar putea fi util şi altor persoane, vă rugăm să îl publicaţi aici.

Sari la bara de unelte